Savstarpējā auto noma un citi peer-to-peer servisi Latvijā un Igaunijā

Šoreiz mazliet plašāk par savstarpējiem pakalpojumiem (angliski – peer-to-peer jeb P2P) – apskatīsim un salīdiznāsim pieejamos P2P pakalpojumus Igaunijā un Latvijā un meklēsim, kur vēl ir brīva vieta attīstībai un jauniem startapiem. Esam apskaužamā situācijā – nav jāizdomā nekas jauns, jo tirgus bieži nemaz nav nobriedis ļoti jaunām lietām, tā vietā, varam daudz ko nošpikot no Rietueiropas un ASV, kur jaunu ideju radīšanai ir mazliet auglīgāka augsne. Taču latvietis parastais vienmēr gribēs strīdēties, ka tas, kas strādā Rietumeiropā, nekad nestrādās Latvijā. Labi, ka mums ir kaimiņi Ziemeļos, kuriem ir mazliet lielāks uzņēmējdarbības gars un ir gatavi vairāk riskēt un pārbaudīt kas strādās un kas nē. Ja kaut kas strādā ASV, Rietueiropā un arī Igaunijā, kas mentalitātes ziņā ir līdzīga mums, bet tirgus ir vēl pat mazāks nekā Latvijas, tad tam vajadzētu strādāt arī Latvijā.

Zemāk esam apkopojuši dažādus peer-to-peer pakalpojumus Latvijā dažādās nozarēs.

Savstarpējā auto noma

Autolevi auto nomas tīkls logo, savstarpējā auto noma, peer to peer, p2p car sharingLatvijā savstarpējās auto nomas pakalpojumus piedāvā Autolevi auto nomas tīkls. Savstarpējā auto noma ir iespēja privātpersonām iznomāt savas automašīnas citiem tajā laikā, kamēr tās netiek lietotas. Parasti auto tiek iznomāti, ja:

– ikdienā pārvietojies ar citu automašīnu, piemēram, darba auto;

– esi nopircis jaunu auto un meklē īpašnieku vecajam, taču zini auto vērtību un nevēlies steigties;

– auto tiek lietots tikai brīvdienās vai tieši pretēji – tikai lai nokļūtu uz darbu un atpakaļ;

– auto ir ekskluzīvs un nav paredzēts ar to pārvietoties katru dienu, piemēram, retro auto.

Arī iemesli nomāt auto ir dažādi, taču starp populārākajiem ir biznesa vai darba vajadzībām, atpūtas braucieniem vai kamēr ir salūzis personīgais auto. Ar top 10 iemesliem, kāpēc nomāt auto, vari iepazīties Autolevi blogā.

Vairāk vari uzzināt www.autolevi.lv.

Pievienot auto

 

Transportlīdzekļu koplietošana

Paķer logo, peer to peer ride sharing p2pJa zini konkrētu galamērķi, uz kuru dodies un nav līdzi daudz mantu un lielas draugu kompānijas, tad varētu noderēt kāds no transportlīdzekļu koplietošanas pakalpojumiem. Latvijā populārākie ir Paķer.lv un Braucam kopā. Transportlīdzekļu koplietošanas pakalpojumi ļauj auto vadītājiem samazināt ceļa izdevumus veicot garākas distances. Savukārt pasažieriem šis bieži būs gan ērtākais, gan lētākais pārvietošanās veids. Eiropā viens no lielākajiem un populārākajiem transportlīdzekļu koplietošanas uzņēmumiem Bla Bla Car 2015.gada septembrī saņēma 200 miljonu dolāru investīcijas un tika novērtēti par 1,4 miljardiem dolāru.

Braucamkopa logo, peer to peer ride sharing p2p

 

 

 

Savstarpējie aizdevumi

Finanšu joma ir viena no tām, kur savstarpējie pakalpojumi attīstās visstraujāk. Turklāt P2P lauciņā kāpj iekšā ne tikai jaunie iesācējuzņēmumi (start-up) bet arī lielās bankas, apdrošinātāji un citas finanšu institūcijas, kuras ir spiestas pielāgoties jaunajiem spēles noteikumiem un mainīties, lai izdzīvotu. Ļoti veiksmīgi savu vietu ir iekarojis Latvijas savstarpējo aizdevumu uzņēmums Mintos. 2016.gada sākumā Mintos kopumā bija izsniedzis aizdevumus vairāk kā 13 miljonu euro apmērā un turpina eksponenciālu izaugsmi. Igaunijā šī nozare ir ļoti attīstīta un ir vairāki spēcīgi spēlētāji, piemēram, Bondora.com, Omaraha, MoneyZen un citi.

Mintos logo, peer to peer lending p2p

 

 

 

Savstarpējā dzīvesvietas noma

Rention logo, peer to peer apartment rentals p2pKamēr peer-to-peer servisi sāk pārveidot transporta un finanšu nozares, tie ir pārveidojuši jau viesmīlības un viesnīcu nozari. Viens no pasaules top startapiem AirBnB jau labu laiku konkurē ar pasaules lielākajām viesnīcām un ceļojot vairākiem cilvēkiem kopā šī visticamāk būs ērtākā un lētākā nakšņošanas iespēja. Savukārt ilgtermiņa dzīvokļu nomai palīdzēs latviešu start-up Rention.com, kurš nodrošina ērtu finanšu un dokumentācijas pārvaldību, kā arī protams palīdz sameklēt īrniekus Tavam īpašumam.

 

Savstarpējie pakalpojumi Igaunijā un jaunumi Latvijā

Pārvadājumu pakalpojumi

Taxify logo, peer to peer ride sharing p2pSvastarpējie pārvadājumi ļauj auto īpašniekiem nopelnīt, ar savu auto pārvadājot pasažierus. Pasažieriem šis variants ir ērtāks kā tradicionālie taksometri, jo ļauj izvēlēties automašīnu, ņemot vērā tās attālumu, modeli un gadu, cenu un vadītāja novērtējumu. Ja brauc tikties ar biznesa partneri gribēsi jaunu skaistu automāšinu, savukārt, ja brauc ar bērnu, tad gribēsi šoferi, kurš ir labi novērtēts un drošs. Viens no P2P pārvadājumu servisiem Taxify oriģināli savu darbību ir sācis Igaunijā, taču kopš pagājušā gada strādā arī Latvijā. Mazliet vēlāk Igaunijā un Lietuvā ir ienācis arī starptautiskais uzņēmums Uber, kurš gan Latvijā pagaidām nav pieejams Latvijas tirgus specifikas dēļ. Šis fakts varētu liecināt arī kaut ko par Latvijas iedzīvotāju attieksmi un atvērtību pret jauniem un inovatīviem risinājumiem – Rīga no trīs Baltijas galvaspilsētām tomēr ir lielākā un līdz ar to vajadzētu būt arī pievilcīgākajai biznesam.

 

Stāvlaukumu koplietošana

Interesants jauns serviss Igaunijā Barking piedāvā inovatīvu stāvvietu laukumu pārvaldību. Barking sistēmā tiek pievienoti stāvvietu laukumi, kuri pieder vai ir rezervēti kādam. Laikā, kad šajās stāvvietās neatrodas automašīnas, citi lietotāji par maksu var novietot tur savus auto. Barking risina vairākas problēmas:

– palīdz iedzīvotājiem tikt pie nelieliem papildus ienākumiem, būtībā neko nedarot;

– risina auto novietošanas problēmu pilsētā, atrodot un pievienojot jaunas stāvvietas;

– lielākā griezumā – attīsta iedzīvotāju uzņēmējdarbības domāšanu un dalīšanās kultūru.

Barking logo, peer to peer parking sharing p2p

 

 


Ar šo bloga ierakstu vēlējāmies parādīt, ka koplietošanas ekonomika Latvijā un Igaunijā attīstās un tai ir liela perspektīva – ir jomas, kurās spēcīgi spēlētāji jau ir nostabilizējušies, bet ir arī jomas, kuras vēl ir brīvas un paskatoties tālāk pēc piemēriem pasaulē, ir skaidrs, ka koplietot var visu un iespējas ir neierobežotas. Ja pašlaik savstarpējā auto noma un citi peer-to-peer servisi ir kas jauns, nezināms un mazliet dīvains, tad pēc pāris gadiem tā būs normāla prakse arī Latvijā. Jaunas idejas P2P jomā attīstās ļoti ātri, tāpēc, ja zini vēl kādu jaunu, interesantu peer-to-peer pakalpojumu, kas pieejams Latvijā, bet kas nav pieminēts rakstā, pastāsti mums par to un labprāt papildināsim bloga ierakstu un varbūt varam izdomāt arī veidu kā sadarboties.

Kaspars P. no Autolevi


Ja vēlies pievienot auto vai iznomāt auto, spied zemāk:

Pievienot auto Autolevi auto nomai

Autolevi ir uzticama savstarpējā auto noma auto īpašniekiem un īrniekiem.

Sāc šodien:

Otsingu teostamiseks on vajalik märkida asukoht!

Saan aru ×