Kā iemācīt bērniem ceļu satiksmes noteikumus?

Kā iemācīt bērniem ceļu satiksmes noteikumusBērniem nav tik attīstītas spējas novērtēt automašīnu ātrumu, skaņu virzienu un attālumus. Bērniem ir arī šaurāks redzes leņķis kā pieaugušajiem un paši bērni ir grūtāk pamanāmi citiem satiksmes dalībniekiem. Tāpēc ļoti svarīgi ir iemācīt un pārliecināties, ka bērns zina un ievēro ceļu satiksmes noteikumus. Vieglāk pateikt nekā izdarīt, tāpēc sagatavojām padomus, no kura gala sākt un ko noteikti nedrīkst aizmirst.

1. Paskaidro “kāpēc?”

Vieglāk ir saprast un atcerēties, ja ir skaidrs mērķis, kāpēc tas ir svarīgi. Skaidrojot noteikumus vienmēr atceries pastāstīt, kāpēc ir svarīgi darīt to šādi, kāpēc tam jāpievērš uzmanība un arī kādas var būt sekas, ja kaut ko neievēro. Svarīgi paskaidrot ne tikai kāpēc jāievēro kādi noteikumi, bet kāpēc vajag pārliecināties arī par drošību, piemēram, ka pirms gājēju pārējas šķērsošanas, jāpaskatās uz abām pusēm un jāpārliecinās, ka autovadītāji viņu redz un ir apstājušies, jo dažreiz var bērnus nepamanīt.

2. Stāsti staigājot

Nav vērts stāstīt par ceļu drošību dzīvoklī. Ņem bērnu pie rokas un, staigājot apkārt, stāsti kas, kā un kāpēc ir jādara.

3. Reflekss “vienmēr apstāties pirms ceļa”

Katru reizi pirms ceļa šķērsošanas apstājaties ar bērnu, pāskatāties uz abām pusēm vairākas reizes un tikai tad šķērsojiet ceļu, veidojot refleksu vienmēr apstāties pirms ceļa šķērsošanas. Jautājiet, ko bērns redz un dzird un kas jāievēro katrā situācijā šķērsojot ceļu. Svarīgi, lai bērns izmanto abas maņas – gan redzi, gan dzirdi situācijas novērtēšanai un obligāti jāpastāsta, ka briesmas ne vienmēr var redzēt vai dzirdēt, jo mūsdienās ir auto, kas pārvietojas gandrīz bez skaņas, kā arī var būt gadījumi, kad auto nav redzams uzreiz. Staigājot vari arī uzdot jautājumu, ko bērns darītu kādā konkrētā situācijā.

4. iemāci atrast acu kontaktu ar vadītāju pirms ceļa šķērsošanas

Mūsdienās šoferiem ir vieglāk nolaupīt uzmanību nekā jebkad agrāk. Mobilās ierīces ir kļuvušas par vienu no visbiežākajiem ceļu satiksmes negadījumu izraisītājiem, tāpēc šis punkts ir īpaši svarīgs – bērnam jāsaprot, ka tas, ka jāpārliecinās, ka šoferis viņu redz un tas nekas, ka viņš pats ievēro noteikumus. īpaši svarīgi tas ir arī, tāpēc, ka bērns ir daudz mazāks un grūtāk ieraugāms.

5. iemāci uzmanīties no izbraucamajiem ceļiem

Pastāsti, ka vadītājiem šādos gadījoms bieži ir apgrūtināta redzamība. It sevišķi braucot ārā atpakaļ gaitā. Tāpat ne vienmēr vadītāji pievērš pietiekamu uzamnību, tāpēc ir svarīgi pašam parūpēties par savu drošību. Pasāsti, ka vienmēr ir jāatkāpjas un nedrīkst turpināt ceļu pāri, ja auto ir sācis braukt ārā no pagalma.

6. Pārliecinies, ka bērni zina par briesmām, šķērsojot brauktuvi starp transportlīdzekļiem

Pastāsti, ka nevar šķērsot ceļu vietās, kur ceļa malā novietotie transportlīdzekļi traucē redzamību. Šādos gadījumos bērnam pašam ir grūti pamanīt vai kāds auto tuvojās vai nē. Bet vēl svarīgāk, ka auto vadītājiem ir gandrīz neiespējami laicīgi pamanīt bērnus starp transportlīdzekļiem. Šeit svarīg pastāstīt arī, ka vienmēr jāpagaida, kad autobuss ir aizbraucis no pieturas un tikai tad, kad redzamība ir pietiekoša, var šķērsot ceļu.

7. Iemāci šķersot ielu tikai atļautās vietās

Šis šķiet loģiski, taču ļoti svarīgi ir arī pašiem vecākiem rādīt labu piemēru un nešķērsot ielu neatļautās vietās. Dažreiz tā nešķiet, taču jūs tomēr esat bērniem autoritāte un viņš skatās, ko dara vecāki un mācās no tā.

8. Izej ar bērnu visbiežākos maršrutus

Pirms laist bērnu vienu uz ielas, būtu nepieciešams izstaigāt biežākos maršŗutus, piemēram, uz skolu un atpakaļ un saprast kādas briesmas var būt pa ceļam un kam jāpievērš uzmanība.

9. Lūdz bērnam pastāstīt

Kad esat izgājuši maršrutu, lūdz bērnam pašam pastāstīt, kas jādara un kam jāpievērš uzmanība, lai pārbaudītu vai viņš ir dzirdējis visu.

10. Izseko bērnu

Pilnīgam sirdsmieram vari palaist bērnu vienu un tad izsekot drošā distancē un pārliecināties, ka viņš tik tiešām visu ņem vērā.

11. Neaizmirsti, kāda ir dzīve no bērna acīm

Un stāstot un darot šo visu, neaizmirsti kāda ir dzīve bērna acīm. Ņem vērā, ka bērna pieredze un zināšanas ir daudz mazākas nekā Tev, ka bērnam ir sliktāk attīstītas maņas un instinkti, ka bērni paši ir mazāki un redz dzīvi pavisam no cita skatupunkta. Treniņa pēc, piemēram, vari aptupties uz ielas, lai saprast, cik ļoti citādāks viss būs.

Ja Tev ir pašam kādas citas labas idejas vai metodes, padalies un papildināsim rakstu!

Autolevi ir uzticama savstarpējā auto noma auto īpašniekiem un īrniekiem.

Sāc šodien:

Otsingu teostamiseks on vajalik märkida asukoht!

Saan aru ×