Jūlija sākumā stāstijām, kā nomaksāt nodokļus par auto iznomāšanu, reģistrējoties kā saimnieciskās darbības veicējs vai maksājot mikrouzņēmuma nodokli. Ja nepaguvi izlasīt, vari iepazīties ar rakstu šeit. Taču šie divi ne tuvu nav vienīgie divi veidi kā nokārtot nodokļu lietas.
Aprunājāmies vēlreiz ar vienu no mūsu auto īpašniekiem Lauri, ar kuru mums jau bija intervija maijā. Lauris ir ne tikai aktīvs Autolevi un AirBnB lietotājs, bet ir arī apguvis grāmatvedību, tāpēc bija interesanti uzzināt kādu formu un nodokļu nomaksas veidu izmanto viņš. Vēl jo vairāk tāpēc, ka pēc intervijas ar Lauri arī Valsts ieņēmumu dienests (VID) ieinteresējās par viņu.
Kāda bija pieredze ar VID un par ko tieši viņi interesējās?
Pēc 2016.gada maijā publicētā raksta Autolevi blogā par mani saņēmu vēstuli no VID saistībā ar rakstā minēto darbību klasificēšanu kā fiziskās personas saimniecisko darbību un par 2015.gadu iesniegto valsts amatpersonas un gada ienākumu deklarāciju datu koriģēšanu. Kaut arī šobrīd vēl notiek korespondence saistībā ar vēstules saturu, ir skaidrs, ka nodokļu adminsitrācijas interesēs ir laicīga īpašnieku saistību izpilde un saimnieciskās darbības noformēšana. Līdz ar to varu dalīties savā pieredzē un secinājumos.
Ok, kādi ir secinājumi?
Latvijā nodokļu maksātāji ir gan fiziskas, gan juridiskas personas. Tomēr atkarībā no personas veida var atšķirties apmēri nepieciešamajiem lietvedības un nodokļu maksājumu apmēriem. Abos varētu būt svarīgi tos noturēt līdz minimumam. Valsts ieņēmuma dienesta mājaslapā var uzzināt ļoti daudz par nosacīti tradicionāliem saimnieciskās darbības modeļiem – fiziskas personas saimnieciskā darbība, komercdarbība utt. Tomēr, skatoties no individuālajiem apstākļiem, pats galvenokārt izvēlos biedrības (vismaz 2 dibinātāji) kā juridiskas personas iespējas veikt papilddarbību, proti, saimniecisko darbību. Šādas iespējas ir arī nodibinājumiem (vismaz 1 dibinātājs).
Kādas ir atšķirības no komercdarbības?
Gan biedrību, gan nodibinājumu reģistrācijas izmaksas ir dažu euro apmērā un abi ir tiesīgi veikt saimniecisko darbību, lai sasniegtu statūtos noteikto mērķi. Jāatcerās, ka mērķis nevar būt pelnīšana, citādi tā ir komercdarbība. Piedevām biedrībām un nodibinājumiem nav īpašnieku, attiecīgi biedri nav tiesīgi personiski pelnīt vai papildināt savu mantu no to darbības. Tomēr ir iespējams lietot to īpašumu, ja tas ir atbilstošs statūtos un biedru lēmumos nostiprinātām interesēm. Pemēram, biedrībai statūtos mērķis var aptvert ekonomiskās attīstības veicināšanu. Biedrībai piederošu automašīnu var lietot tās valdes loceklis. Ja statūtos ir paredzēta biedrības papilddarbība (saimnieciskā darbība), tad valdes loceklis automašīnu biedrības vārdā ir tiesīgs arī iznomāt citām personām, gūstot ienākumus biedrībai. Savukārt biedrība par gūtajiem līdzekļiem var apmaksāt automašīnas uzturēšanas izmaksas u.tml. Doma nav tāda, ka valdes loceklim jāsaņem nauda par automašīnu, bet gan tā, ka viņš to var lietot atbilstoši biedru interesēm, netērējot savu personīgo naudu.
Tātad tas iet kopā arī ar mērķi, ko Autolevi piedāvā – samazināt sava auto uzturēšanas izmaksas, kuras īpašniekam jāsedz no savas kabatas.
Atbilstoši likuma “Par uzņēmumu ienākuma nodokli” 2.panta otrās daļas 6.punktam Uzņēmumu ienākuma nodokli nemaksā biedrības, nodibinājumi, ja to dibināšanas atklāts vai slēpts mērķis nav peļņas vai kapitāla pieauguma gūšana to biedriem. Attiecīgi Uzņēmuma ienākuma nodokļa saistības nerodas, ja biedri neiedzīvojas, bet rīkojas ar ienākumiem un mantu atbilstoši biedru lēmumiem, statūtiem un Biedrību un nodibinājumu likumam. Atskaites jāsniedz reizi gadā un līdz šim nav bijuši apgrūtinājumi īstenot statūtos noteiktos mērķus.
Protams, varētu būt ļoti daudzi jautājumi, tāpēc, ja gribi sazināties ar Lauri, raksti mums uz e-pastu un padalīsimies ar Laura kontaktinformāciju! Tāpat sazinies ar mums, ja gribi padalīties ar savu pieredzi!